właściwości oleju sezamwoego

Olej lniany w diecie dr Budwig

Bardzo duże grono osób, które w swojej codziennej diecie stosuje olej lniany zimnotłoczony słyszało o diecie dr Budwig, w której to wspomniany wcześniej olej lniany stanowi jeden z głównych składników.

Kim była dr Budwig?

Dr Johanna Budiwg to niemiecka biochemiczka, która wchodziła w skład zespołu badawczego, który szukał sposobów na przeciwdziałanie nowotworom. Dr Budwig opracowała specjalną dietę, która bazowała na spożywaniu dużej ilości oleju lnianego tłoczonego na zimno oraz siemienia lnianego.

Przepis na pastę dr Budwig

Najpopularniejszym z posiłków jest pasta dr Budwig. Do jej przygotowania należy posiadać:

  • 6 łyżek oleju lnianego tłoczonego na zimno,
  • odrobina mleka, kefiru, maślanki lub jogurtu,
  • 200 g chudego twarogu
  • 2 łyżki miodu

Samo przygotowanie pasty nie jest skomplikowane, po dodaniu wszystkich składników, należy je dokładnie ze sobą wymieszać, następnie zmiksować i gotowe.

Pasta dr Budwig może być stosowana na pieczywo, w połączeniu z sałatkami lub warzywami. Komponuje się dobrze jako dodatek praktycznie do wszystkiego, na co mamy akurat ochotę.

Poza najpopularniejszą pastą z wykorzystaniem oleju lnianego, dr Budwig polecała również:

  1. wyciśnięty sok z kiszonej kapusty, pity codziennie rano,
  2. soki warzywne i owocowe, najlepiej z marchewki, papai albo ananasa,
  3. płatki owsiane,
  4. kasza jaglana lub gryczana,
  5. owoce suszone lub surowe,
  6. warzywa surowe lub gotowane.

Podsumowanie:

Powyższa propozycja to tylko jedna z opcji zastosowania oleju lnianego zimnotłoczonego. Wszystko zależy od naszych preferencji. Są osoby, które olej lniany wolą wypić na łyżce, jest również rzesza osób dla których lepszą formą będzie wkomponowanie oleju lnianego zimnotłoczonego do dań, przystawek, koktajli. Decydując się na włączenie oleju do codziennej diety ważne jest by był on ze sprawdzonego źródła. Przy jego zakupie należy zwrócić uwagę na jego przechowywanie, datę tłoczenia oraz butelkę. Olej lniany toczony na zimno, najlepiej by był przechowywany w butelce z ciemnego szkła, w chłodnym miejscu – bez znaczenia czy został on już otwarty czy dopiero będzie.