Olej na układ pokarmowy – który wybrać?

Układ pokarmowy, nazywany również układem trawiennym pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka– mianowicie jest odpowiedzialny za odżywianie. To w układzie pokarmowym odbywa się wchłanianie substancji odżywczych, które są przekazywane do krwioobiegu, a stamtąd do wszystkich komórek ciała. Mając na uwadze powyższe, niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej higieny układu trawiennego, by w przyszłości ustrzec się problemów ze zdrowiem.

Olej na układ pokarmowy – propozycje

Oleje tłoczone na zimno świetnie sprawdzają się przy różnego rodzaju problemach z układem pokarmowym. Dlaczego? Niektóre z nich posiadają odpowiednie właściwości, które są nieocenione w walce np. z wrzodami, zaparciami, niestrawnością lub grzybami i pasożytami. Włączając do codziennej diety oleje tłoczone na zimno, nie pożałujemy, a organizm po ich systematycznym spożywaniu będzie nam wdzięczny.

Olej na wrzody

Wrzody żołądka to popularna dolegliwość wśród społeczeństwa. Chcąc je leczyć niezwykle ważne jest ustalenie przyczyny, więc koniecznie z problemem należy skierować się do lekarza. Najczęściej za przyczynę występowania wrzodów można uznać bakterię Helicobacter pylori, nieodpowiednią dietę lub stres.

Jeśli chcesz do diety włączyć naturalne składniki, które mogą pomóc w walce z wrzodami koniecznie zaopatrz się w olej z czarnuszki lub olej lniany. Olej z czarnuszki walczy z bakterią Helicobacter pylori, już 1-2 łyżki oleju dziennie będzie tarczą dla organizmu i dzielna rozprawi się z Helicobacter pylori . Dodatkowo olej z czarnuszki tłoczony na zimno pozytywnie wpłynie na funkcje wątroby oraz wspomoże jej pracę. Drugim olejem, który jest polecany przy wrzodach żołądka jest olej lniany. Zalecany jest on z powodu wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3.

Olej na zaparcia

Na zaparcia cierpi już co 4 mężczyzna oraz co 2 kobieta, wskazuje to na ogromną skalę problemu. Aby pozbyć się tej dolegliwości, oprócz wizyty u specjalisty, można wprowadzić do diety oleje roślinne. Na zaparcia są polecane olej rzepakowy i słonecznikowy lub olej lniany. Co ważne, mówiąc o oleju rzepakowym chodzi o olej tłoczony na zimno, nie ten który jest dostępny w sklepach i na którym smażymy. Olej rzepakowy oraz olej słonecznikowy natłuszczają jelita oraz ułatwiają wypróżniane. Można go stosować na różne sposoby: dodając do posiłku lub bezpośrednio na łyżce, w formie syropu. Idealnym rozwiązaniem na problemy z zaparciami będzie również olej lniany zimnotłoczony. Olej lniany, za sprawną nasion lnu posiada dużo błonnika. Dodatkowo zawarte w nim substancje chronią jelita, a składniki odżywcze regenerują błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Olej na hemoroidy

Hemoroidy to niestety coraz powszechniejszy problem wśród społeczeństwa, a ryzyko ich wystąpienia wzrasta z wiekiem. Naturalnym naszym sprzymierzeńcem w walce z hemoroidami będzie olej lniany. Olej lniany doskonale sprawdzi się przy zaparciach oraz hemoroidach. Jego systematyczne stosowanie poprawi stan żył oraz krążenia krwi. Będzie to skutkować niwelowaniu hemoroidów.

Stosowanie olejów tłoczonych na zimno, to najcenniejsze co możesz dać swojemu układowi pokarmowemu. To swoista tarcza, która chroni nas przed różnego rodzaju dolegliwościami, których można się ustrzec zachowując odpowiednią dietę. Olej lniany, olej rzepakowy, olej z czarnuszki, wszystkie te oleje stosowane regularnie mają ogromną moc i stanowią pomoc w utrzymaniu w zdrowiu układu trawiennego.