Jaki olej dla seniora?

Jaki olej dla seniora wybrać?

Który olej dla seniora będzie najlepszy? Nasze babcie oraz nasi dziadkowie to największe skarbnice wiedzy. Duża większość z nas chodziła do dziadków na obiady, a babcie bardzo często pomagały naszym rodzicom w opiecie nad nami. Wyjątkowa dbałość o ich zdrowie nie jest niczym zaskakującym. Chcemy by dobre samopoczucie towarzyszyło im jak najdłużej, a ich kondycja była zawsze jak najlepsza.

Propozycje olei dla seniora

Z wiekiem, zapotrzebowanie na tłuszcze u seniora spada, dlatego tak ważna jest jakość spożywanego oleju. Na ratunek przychodzą oleje tłoczone na zimno. Tłuszcze roślinne powinny w znacznej części zastąpić tłuszcze zwierzęce, które dostarczają duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych.

Oferta olei dla seniora jest tak bogata, że nasi dziadkowie powinni sami zdecydować, który olej odpowiada im najbardziej i który włączą do swojej diety.

W przypadku gdy nasza babcia lub dziadek lubią neutralne smaki, to najlepszym wyborem będzie olej lniany. Jego delikatny smak zasze będzie się dobrze komponował w sałatce, jogurcie lub koktajlu. Podobnie jak olej rzepakowy. Olej rzepakowy tłoczony na zimno nazywany jest „oliwą północy” ponieważ jest bardzo wartościowym zamiennikiem oliwy z oliwek. Co więcej, olej rzepakowy jest źródłem witaminy E, który przeciwdziała zakrzepom, korzystnie wpływa na wzrok oraz zwiększa wydolność mięśni. Te właściwości oleju lnianego oraz rzepakowego stanowią idealny wybór dla seniorów.

W sytuacji gdy chcemy zaskoczyć naszych dziadków innymi niż zaproponowanymi wyżej olejami, z całą pewnością można zaproponować olej rydzowy (z lnianki). Stosowanie regularne oleju rydzowego opóźnia proces starzenia organizmu, pomaga zredukować wystąpienie miażdżycy lub pomaga w obniżaniu ciśnienia. Dlaczego akurat olej rydzowy, może być najlepszy dla seniora? Olej ten jest bogaty w witamy E, A, B a każda z tych witamin wspomaga organizm.

Olej dla seniora tłoczony na zimno

Należy pamiętać, że wszystkie oleje tłoczone na zimno nie mogą być poddawane obróbce termiczne – czyli nie można na nich smażyć. Można je łączyć z posiłkami np. sałatkami, pieczywem, zupami a olej rydzowy jest polecany głównie do śledzi. Seniorzy, którzy chcą włączyć do diety oleje zimnotłoczone, muszą pamiętać o ich systematycznym piciu. W sytuacji gdy nie chcemy łączyć oleju ze spożywanem jedzeniem, zawsze można je pić bezpośrednio z łyżki – na czczo lub w ciągu dnia.

Powyższe oleje: lniany, rzepakowy lub rydzowy to tylko propozycje oleju dla seniora. Zawsze zachęcam do próbowania każdego ze smaku. Być może nasz dziadek bardzo polubi olej konopny, a nasza babcia zakocha się w smaku oleju makowego. Najważniejsze jest by dobrane oleje smakowały, a ich codziennie picie było przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.